Za úspechom synergia dát, komunikácie a skúseností

Aká bola jesenná časť z pohľadu kondičného špecialistu?

Naše mužstvo patrilo v jesennej časti sezóny opäť k tým najvyťaženejším v rámci celej Európy. Zverenci Vladimíra Weissa st. odohrali v priebehu piatich mesiacov 35 súťažných zápasov. Tie boli výzvou aj po kondičnej stránke, keďže belasí boli prakticky neustále v zápasovom vyťažení doma i v Európe.

Práve túto stránku má od príchodu súčasného hlavného trénera pod palcom Roman Švantner, známy kondičný špecialista. V spolupráci s kolegom Matejom Balunom i našimi fyzioterapeutmi a lekárskym tímom sa stará o to, aby belasí v zdraví a úspešne zvládali nabitý program. Nielen o tom sme sa s Romanom Švantnerom rozprávali v tomto rozhovore.

V čom bola táto jesenná časť odlišná oproti predošlým, keď sme síce tiež účinkovali v Európe, no v uplynulých troch rokoch v Európskej konferenčnej lige?

Bola iná náročnosťou, už od úvodu. Prvýkrát sme hrali osem zápasov v predkolách Ligy majstrov, kde súperi z kola na kolo hrali rýchlejší futbal, pri ktorom je fyzická náročnosť logicky vyššia. V ligovej fáze sme sa stretli s najlepšími na svete. To už bolo niečo úplne iné. Intenzitou i kvalitou, keď protihráči volia neočakávanejšie riešenia, voči ktorým sa ťažko bráni. Jeseň bola ešte náročnejšia než predošlé roky, ale zároveň veľmi pekná.

Po majstrovstvách Európy i zväčša nie dlhej letnej pauze bývalo náročné načasovať kondičný vrchol mužstva už na predkolá, keď sme práveže potrebovali najviac zabrať. Zdá sa, že tento rok sa to podarilo. Naše mužstvo aj kondične bravúrne zvládlo o desiatich duel v Celje, horúcu odvetu v Nikózii či play-off s Midtjyllandom...

Hráči už poznajú náš systém práce, v lete lepšie reagovali na náročné tréningy v teplách. Obmena kádra nebola dramatická. Klub dobre zapracoval pri transferoch, keď sme tím mali pokope už na pred sústredeniami v Šamoríne a Rakúsku, a vedeli sme ho lepšie pripraviť na letné predkolá. Pomohli skúsenosti hráčov, ktorí už vedeli, ako zvládať vypäté zápasy. A v neposlednom rade zohrali rolu naši fanúšikovia, tým, akú nám vedeli vytvoriť atmosféru. Nedá sa vypichnúť len jedna vec. Skôr to bola synergia viacerých faktorov, ktoré hrali v náš prospech.

Máte z tejto sezóny zápas, ktorý by ste vyzdvihli z pohľadu, ako ho hráči zvládli po fyzickej stránke?

Určite Midtjylland vonku, kde chalani objemovo veľa nabehali a držali krok so súperom. Veľmi blízko je aj zápas v Celje, kde sme dlho hrali v početnom oslabení, čo bolo fyzicky náročné. Oba duely sme zvládli ako kondične, tak hlavne výsledkovo i herne.

V období od 10. júla do 14. decembra sme odohrali 35 súťažných zápasov. Reprezentanti v našom kádri prakticky neoddychovali, keď v asociačných termínoch hrali za svoje národné tímy. Práve nahustený program je aktuálnou celosvetovou témou. Ako ho vnímate?

Vo všeobecnosti, z pohľadu futbalu ako takého, to podľa mňa začína byť problém. Skracuje sa čas na prípravu, pribúda počet zápasov a najmä, viacerí hráči sú vyťažení aj na reprezentačnej úrovni. My sme mali tento rok v lete trošku viac času, čo sa hneď pozitívne ukázalo. Aj tak sme však mali viac zranení než po minulé roky. Osobne si myslím, že z celosvetového meradla je trend pridávania zápasov, turnajov či baráží kontraproduktívny, a klubom začína spôsobovať problémy. Viaceré top svetové kluby sa s tým trápia a zrazu nedokážu okupovať priečky na čele ako predtým. Ak to takto pôjde ďalej, logickým dôsledkom bude väčší počet zranení, a svetové tímy tým pádom nebudú v plnej sile, čo nepoteší nikoho.

Pre nás bolo z pohľadu zranení náročnejšie obdobie na prelome októbra a novembra, keď nám chýbali Juraj Kucka či Kevin Wimmer, po dlhšej absencii sa vracal Róbert Mak. Našťastie, ani zranenie Tigrana Barseghjana zo záveru jesene nie je také, ktoré by ho vyradilo na niekoľko mesiacov. Nemali sme vyslovene obdobie, keď by vypadlo veľa hráčov naraz či na dlhý čas...

Súhlasím. Boli sme nováčikmi v Lige majstrov, mali sme však skúsenosti s nahusteným programom. Kľúčom bola dobrá synergia medzi nami kondičnými špecialistami a ďalšími členmi trénerského štábu. Zároveň by som chcel vyzdvihnúť vedenie klubu, ktoré nám umožnilo vziať ďalšieho externého fyzioterapeuta, vďaka čomu je servis pre hráčov ešte kvalitnejší. Klub investoval do dokúpenia vecí na liečbu a regeneráciu. Vďaka skúsenostiam, ktoré máme v realizačnom tíme a v osobe hlavného trénera, a dobrej komunikácii, sa nám podarilo eliminovať obrovský počet zranení v jednom čase. Nestalo sa nám to, čo Sparte, Girone či Manchester City. Nemali sme v jednej chvíli problémy zložiť vôbec zostavu. Aj keď je objektívny fakt, že počet zranení sa oproti minulým rokom zvýšil.

Či už v prípade Kevina Wimmera alebo naposledy Tigrana Barseghjana evidujeme svalové zranenia. Sú práve tie teraz akýmsi trendom v svetovom futbale?

Áno, a je to podložené výskumom. V Španielsku sa realizovala štúdia, kde vedecká skupina analyzovala vzorky po biopsii zo zadných stehenných svalov futbalistov. Porovnávali na nich regeneráciu svalového tkaniva v jednotlivých dňoch po zápase. Vyplynulo, že ani na tretí deň po zápase ešte neboli svaly zregenerované, a stále tam boli mikrotrhlinky. Resumé bolo, že hrať duely každé tri dni je pre zadné stehenné svaly deštruktívne. Aj preto sú tieto zranenia teraz tak často vyskytujú. Je to niečo, čo treba vziať do úvahy a zamýšľať sa nad tým, ako tomu predchádzať. 

Dá sa vôbec niečo reálne urobiť s témou čoraz rastúcej záťaže na hráčov, keď evidujeme priam rekordný počet zranení napríklad aj v kluboch špičkových európskych súťaží?

Spolupracujem s viacerými hokejistami z NHL, kde fungujú veľmi silné hráčske odbory a hráčska asociácia. Dokázali si takto vyrokovať viacero vecí na prospech hokejistov, ktoré sa v konečnom dôsledku ukázali ako priaznivé aj pre celú ligu. Pokiaľ futbalisti nebudú takto jednotní a hovoriť silným hlasom v rámci svojej asociácie, ťažko to sami zmenia. Potom sú tu samotné kluby, ktoré určite nie sú šťastné, ak nemôžu počítať so svojimi hviezdami.

Na jeseň sme prakticky nezažili týždeň, ktorý by nemal v strede zápas, či už to bola Liga majstrov, Slovenský pohár, alebo ligové dohrávky. Akým spôsobom monitorujete hráčov v takomto nabitom programe?

Máme prepracovaný systém, podľa ktorého už dlhšie pracujeme, a neustále ho vyvíjame. Denne a z viacerých zdrojov zbierame dáta o hráčoch. Pri príchode na tréning vypĺňajú dotazník, kde odpovedajú na otázky, ako sa fyzicky i psychicky cítia, ako spali. Dvakrát do týždňa hráčov testujeme, aby sme zistili úroveň svalovej i mentálnej únavy či flexibilitu svalov. Taktiež máme k dispozícii GPS dáta z tréningov i zápasov, kde sledujeme nabehaný objem kilometrov aj intenzitu. Banka informácií je veľká, musíme vedieť tie dáta správne analyzovať a vyhodnocovať, pretože sú súčasťou konečných rozhodnutí pod patronátom hlavného trénera.

Práve hlavný tréner spomenul po zápase s Banskou Bystricou, že dvojgólový Róbert Mak bol v červených číslach na vašich kondičných ukazovateľoch, preto ho striedal. Môžete priblížiť, čo tieto farby a čísla znamenajú?

S kolegom Matejom Balunom sme na toto vytvorili systém, kde sme trochu vylepšili základné údaje. Využívame stopercentné prahy hráčov prepočítané na minútu. Jednotlivé zóny, v ktorých sa hráči nachádzajú, máme označené podľa farieb. Vďaka tomu vidíme, či v prepočte na minútu prekračujú svoj najvyšší prah, alebo nie. Je tam viac parametrov – odbehaná vzdialenosť, počet šprintov a ich dĺžka, akcelerácia i decelerácia v najvyšších zónach. Máme teda online informácie o tom, nakoľko sú hráči mechanicky unavení. Hlavnému trénerovi vždy cez polčas či v priebehu zápasu posúvame tieto informácie, aby vedel, ktorí hráči sú v potenciálnom ohrození. Občas sa stane, že hráči dokážu ísť tak ako proti Midjtyllandu cez tento level, v eufórii to necítia, a vedia zdolať fyziológiu. Dlhodobo to však nie je možné, pretože to indikuje potenciálne zranenie alebo pretrénovanie. Preto hlavný tréner spomenul, že pri pohľade na červené čísla pri Robových ukazovateľoch sa rozhodol pre jeho striedanie, práve z dôvodu prevencie zranenia.

Zimná príprava sa začína 4. januára 2025, no hráči dostali na prechodné obdobie individuálne tréningové plány. Čo by ste o nich mohli bližšie povedať?

Opäť máme menej času, pretože zápasmi Ligy majstrov začíname oveľa skôr ako ostatní v našej lige. Kľúčové bude natesnať to na kratší čas, a prispôsobiť objem aj intenzitu, aby boli hráči svieži a pripravení už na Ligu majstrov. Čo sa týka plánov, káder je rozdelený na dve základné skupiny. Prvá, ktorá hrala menej, začína po 10 dňoch voľna, druhá, ktorá viac, má o niečo dlhšie voľno. Súčasťou plánov sú už nami osvedčené intervalové, resp. extenzívne/intenzívne behy. Pri niektorých behajú chalani kilometre v presnom čase podľa ich rýchlosti a rýchlostnej rezervy, pri intervalových kratšiu vzdialenosť za kratší čas, a sú trošku intenzívnejšie. K tomu sú tam silové podnety na vrch tela, stred i nohy. Takto to máme vyskladané do tretieho januára. Štvrtého začíname, piateho sú testy, a v pondelok šiesteho odlietame do Kataru.

Samotní hráči sa vyjadrujú pozitívne pri konštatovaní, že sa klasické prípravné obdobie o niečo skráti, pretože už 23. januára nás doma čaká zápas Ligy majstrov so Stuttgartom. Ako to vnímate z pohľadu kondičného špecialistu?

Nežijeme už v 90-tych rokoch či v prvej dekáde tohto storočia, keď zimné prípravy trvali aj tri mesiace. Mnohí hráči ich vtedy znenávideli. Dnes je to úplne iné. Vo všetkých fázach kombinujeme veci s loptou, čo je pre hráčov akceptovateľnejšie, a viac sa zameriavame na intenzitu. Na túto zimu máme pripravený presný koncept, ako to chceme robiť. Až výsledky ukážu jeho úspech. Nie som ten typ kondičného trénera, aby som hráčov preťažil len na to, aby som mal splnené excelovské tabuľky. Na to sme už všetci dosť skúsení. Budeme počúvať hlas našich zverencov, chápeme ich futbalovú dušu, ktorá sa teší na zápasy pred plným hľadiskom. Musíme sa na to pripraviť, robiť to rozumne, aby sme mužstvo ´nepodtrénovali,´ no ani nepreťažili, a dosiahli tak želané výsledky.

Počas aktívnej športovej kariéry ste ako karatista viackrát ovládli majstrovstvá Slovenska, boli ste v realizačnom tíme na MS 2012 v hokeji, kde Slovensko získalo striebro. Od roku 2021 ste súčasťou najúspešnejšieho slovenského klubu. Kam radíte aktuálny úspech v podobe Ligy majstrov?

Peter Bondra kedysi povedal, že kým pri Stanley Cupe sa teší jedno mesto, pri zlate na majstrovstvách sveta oslavuje celá krajina. Ligu majstrov by som prirovnal k podobnému pocitu. Možno prvýkrát počas svojho pôsobenia som naozaj cítil, že nám celé Slovensko prialo úspech, ľudia nám posielali spätnú väzbu a fandili nám. Urobili sme radosť našim fanúšikom i celej krajine, preto si tento úspech veľmi vážim, a radím ho možno až na úroveň striebra z Helsínk.

 

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com

Slovan TV
Aktuálne novinky
MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 0:5.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Belasí sa v sobotu o 18:00 predstavia v Žiline.

Neprehliadnite

Fanúšikovia môžu zaparkovať priamo pod štadiónom a po novom zaplatiť pohodlne bezkontaktne pri výjazde z garáže od Bajkalskej ulice.
Dôležité domáce víťazstvo. Najbližšie nás v stredu čaká doma prvé semifinále Slovnaft Cupu so Spartakom.
V apríli v Niké lige výhradne v soboty

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.