Mládež má vytvorené výborné podmienky na trénovanie, skauting musíme zlepšiť
Veľký rozhovor s bývalým vynikajúcim futbalistom a reprezentantom Jozefom Majorošom o práci s mládežou v Slovane Bratislava.
Slovan vedel vždy vychovať výborných futbalistov, ktorí sa dokázali presadiť vo veľkom európskom futbale, napríklad Peter Dubovský, Marek Hamšík a mnoho ďalších hráčov s významnou stopou v histórii nášho klub. Na súčasnú situáciu v mládežníckom futbale sme sa opýtali trénera starších dorastencov a šéftrénera mládeže Jozefa Majoroša.
Ako sa pracuje s mládežou v Slovane Bratislava?
V krátkosti, mládež je rozdelená na tri základné sekcie. Prípravka, ktorú zastrešuje šéftréner prípraviek Eduard Vilčinský, ďalej žiacka sekcia, ktorú ma na starosti Vladimír Gála a dorast, ktorú zastrešujem ja. V každej sekcii je tréningový proces podľa náročnosti rozdielny. V prípravke sa kladie dôraz na pohybovú kultúru, naučiť sa správne behať, získať potrebné pohybové nadanie, prvé kontakty s loptou a samozrejme vytvoriť si vzťah k futbalu, mať radosť z hry. U žiakov všetky tieto prvky zdokonaľujeme. V tejto vekovej kategórii je najdôležitejšia práca s loptou, ako je preberanie , prihrávanie, vedenie lopty, streľba. Chlapcov pomaly učiť, čo všetko musia zvládať na jednotlivých postoch podľa hráčskych funkcií, aby vedeli ako sa majú pohybovať, čo majú robiť z pohľadu ofenzívy a defenzívy. To sú prvky taktiky. V doraste sa snažíme všetko to, čo sa naučia od prípravky a žiakov z pohľadu techniky, taktiky dotiahnuť na takú úroveň, aká je potrebná na presadenie sa v A mužstve, alebo juniorke Slovana. Ďalej v tejto vekovej kategórií sa nesmie zabudnúť ani na kondičnú prípravu, aby hráči zvládli prechod z dorasteneckého veku k mužom aj po fyzickej stránke.
Čo je najdôležitejšie pri práci s mládežou?
Aby chlapci od prípravky a žiakov až po dorast zvládli všetky tie prvky, ktoré sa vo svojich kategóriách učia od techniky, taktiky, kondície a aby sme z nich vychovali hráčov, ktorí sa dokážu presadiť v A mužstve, poprípade neskôr v zahraničných ligách. A samozrejme mali radosť z futbalu, viedli zdravý spôsob života, vyhli sa nástrahám v puberte, získali veľa kamarát a zážitkov a mali spokojných rodičov, ktorým vyrastajú zdravé deti.
Vo vyspelých futbalových krajinách prevláda trend pracovať neustále s loptou. Všetky cvičenia sú postavené práve na práci s loptou a zdokonaľovanie techniky. Typickým príkladom je španielska a holandská futbalová škola. Ako to vyzerá u nás?
Myslím si, že za posledné dva - tri roky sa u nás dala dokopy trénerská partia, ktorá tento trend presadzuje. Samozrejme, práca s loptou je to najdôležitejšie, aby hráči už v mladom veku vedeli vystreliť, prihrať, prebrať loptu, dokázali viesť loptu v plnom pohybe, s čím je úzko spojená dynamická technika. Aj u nás je už tento trend zaužívaný a snažíme sa tomu prispôsobiť celý tréningový proces cez PC, HC až po PH.
Boris Kitka mal víziu zjednotiť tréningový proces od najmladších vekových kategórie až po dorast po vzore zahraničných veľkoklubov. Ako to vyzerá s týmto projektom?
Čo sa týka športovej stránky Boris sa snažil zjednotiť TP v jednotlivých kategóriách, ale jeho pôsobenie pri mládeži bolo krátke nato aby stihol preniesť všetky svoje myšlienky a návrhy. Práca s mládežou je dlhodobý proces, ktorý sa dá hodnotiť pozitívne, alebo negatívne podľa mňa až po štyroch, piatich rokoch. Boris spolu s Vladom Weissom sa výrazne zaslúžili o výstavbu novej umelej trávy, novej kancelárie pre mládežníckych trénerov. Opravili sa všetky trávnaté plochy na štadióne Pasienky. Počas ich pôsobenia sa pripravil Rapid pre všetky dorastenecké mužstvá, čo bol veľmi pozitívny začiatok pre zlepšenie práce s mládežou a vytvorenie lepších podmienok pre dorastenecké mužstvá.
Hovorí sa, že od novej sezóny by sa mala kategória U18 rušiť.
Zatiaľ je to len návrh, oficiálne to nie je potvrdené. Predbežne sa hovorí o celoštátnej súťaži U16, U17 a zvlášť kategória U19 s tým, že U18 by sa mala rušiť. Z kategórie U16 a U17, by sa vybrali najlepší hráči, ktorí by hrali najvyššiu dorasteneckú súťaž. Zatiaľ je to len návrh, neviem sa k tomu kompetentne vyjadriť.
Mladší dorastenci boli nedávno na prestížnom turnaji v Donecku, kde si mohli zmerať sily s mužstvami ako Real Madrid, či Manchester City. Síce skončili na poslednom mieste, ale výkonmi iste nesklamali.
Čo som mal možnosť rozprávať s trénerom Brezíkom a trénerom Prokopom, ktorí boli priamo na turnaji, najviac doplácame na nepremieňanie vyložených gólových šancí a z následných chýb v defenzíve dostávame góly. To sa týka aj dorasteneckých súťaží. Na týchto veciach musíme ešte výraze popracovať.
Akým spôsobom funguje skauting Slovana Bratislava v mládežníckych kategóriách?
Snažíme sa pozorne sledovať hráčov z mužstiev proti ktorým nastúpime. Ak si všimneme nejakého dobrého hráča, ktorý nás svojim výkonom upútal, zapíšeme si ho a následne sa ho pokúsime osloviť. Pokiaľ má samotný hráč záujem, oslovujeme jeho rodičov a následne materský klub. Takýmto spôsobom prebieha skauting vo všetkých vekových kategóriách Slovana. Získať hráča je v našom systéme pomerne náročné. Vzťahy s inými futbalovými klubmi sú rôzne, ale pre hráčov je vždy obrovská česť hrať za Slovan, ktorý má veľkú tradíciu a hlboké korene v československom a slovenskom futbalu. Zo Slovana je cesta do futbalového sveta pre mladých hráčov jednoduchšia.
Môj osobný názor je, že skauting v Slovane by mal byť na vyššej úrovni. Pokiaľ nezačneme na tom aktívne pracovať a nebude získavať zdravé typy hráčov hlavne do prvých ročníkov na stredné školy z iných regiónov Slovenska, tak mládež Slovana bude upadať čo sa týka kvality. Pre mladých hráčov Slovana je dôležité vytvoriť mimo podmienok pre tréningový proces aj zdravé konkurenčné prostredie. Toto je cesta, ktorou by sa mal Slovan uberať. Musíme hľadať pre Slovan aj naďalej mladých talentovaných hráčov. Je na veľkú škodu , že podmienky v klube zatiaľ neumožňujú pritiahnuť mladých hráčov pod hranicou 15 rokov, tak ako sa to darí napríklad v Barcelone. Pokiaľ chceme zvýšiť kvalitu a konkurenciu v Slovane, inej cesty niet.
Aká je cena v prípade prestupu mladého hráča do Slovana Bratislava?
Cena je nastavená podľa tabuľkových hodnôt, ktorá závisí od postavenie mužov Slovana v súťaži a účinkovaní v európskych ligách. V prípade štrnásť ročného hráča je cena 3300€, pri dorastencovi je to viac ako 6600€. Nie je to málo peňazí, ale je to asi jediná cesta, ako zlepšiť kvalitu mládežníckeho futbalu v Slovane. Najlepších hráčov sem musíme pritiahnuť, tak ako to bolo kedysi, keď do Slovana prichádzali hráči ako Ladislav Pecko, Dušan Tittel, ktorí boli v tom čase ešte dorastenci a vypracovali sa na ťahúňov A mužstva.
Kde sú ubytovaní mladí hráči, ktorí nepochádzajú z Bratislavy?
Dorastenci bývajú na Rapide, kde sa nám podarilo trochu zrekonštruovať tento areál. Všetky dorastenecké mužstvá trénujú od novej sezóny na Rapide. Máme tam dve trávnaté ihriská veľmi dobrej kvality, ihrisko s umelou trávou a výbornú regeneráciu pre hráčov. Podmienky na trénovanie máme veľmi dobré. Pokiaľ by sa spravila nová umelá tráva, takej kvality aká je na Pasienkoch, bola by to fantázia.
Ak by sme porovnali naše podmienky s podmienkami s inými slovenskými klubmi?
Veľmi dobré podmienky pre mládež majú v Michalovciach. Tam už nastúpili na ten trend, že dokážu sťahovať najlepších mládežníckych hráčov z okolia. Humenné, Trebišov, Vranov nad Topľou, Stropkov, to sú lokality, z ktorých dokážu hráčov získať. Nedávno Michalovce predali dvoch šestnásť ročných hráčov Vargu a Hromadu do Juventusu Turín. Žilina zbiera hráčov z celého Slovenska, štandardne už Nitra má veľmi kvalitnú prácu s mládežou, v Trenčíne taktiež odvádzajú dobrú robotu. Myslím si, že podmienky majú všetky tieto mužstvá veľmi podobné, tam by som problém nevidel.
V bratislavskom futbale sa v posledných rokoch udiali veľké zmeny. Niekoľko klubov sa úplne zrušilo, veľa z nich sa pozlučovalo. Stačí spomenúť kluby ako Inter, Rapid, Artmedia, Venglošová futbalová akadémia. Najlepší hráči z týchto mužstiev prestúpili práve do Slovana, kde mohli naďalej rozvíjať svoje futbalové schopnosti. Ako to ovplyvnilo úroveň a kvalitu mládeže v Slovane?
Zlučovanie prebiehalo v roku 2009 a mali sme možnosť si vybrať tých najlepších hráčov z Bratislavy. Výrazne sme posilnili ročníky 92, 93, zvýšila sa úroveň a hlavne konkurencia v mládežníckych mužstvách. Výsledkom boli hráči ako Pauschek, Mészáros, Čermák, Sabo, ktorí sú hráči A mužstva. V juniorke je to Vrablec, Turčák, Oravec a myslím si, že sú to veľmi dobrí a kvalitní hráči. Zlúčenie týchto klubov nám ako Slovanu pomohla a pomohlo to aj samotným hráčom. Zlepšil sa tréningový proces, zvýšila sa konkurencia na jednotlivých postoch a tým sa ich napredovanie zrýchlilo. Na príklade Pauscheka je vidno, keď je dobrá práca s mládežou a ten hráč na sebe tvrdo pracuje, môže sa za krátke obdobie prepracovať až do A tímu a následne aj do slovenskej reprezentácie.
Posledné roky chodilo na nábor do prípravky 5 až 10 detí. Tento rok aj vďaka projektu Mladý slovanista prišlo na výber viac ako 100 detí, čo je obrovský nárast. Ako to vnímate?
Celá táto doba priniesla toľko nových činností a vymožeností, či sú to počítače, mobilné telefóny, televízory. Vzniklo množstvo nových športov, ten odliv samozrejme bol. To, že prišlo tento rok toľko detí, je samozrejme vynikajúce a dúfam, že tento trend bude pokračovať. Musíme prezentovať futbal tak, aby deti chceli hrať za Slovan a boli na to hrdé. Potrebujeme vytvoriť futbalové vzory v A mužstve, ku ktorým by mládež vzhliadala a hľadala by v nich svoj vzor.
Rodí sa v Slovane nový Dubovský alebo Hamšík?
Najväčšie predpoklady stať sa takým hráčom má šestnásťročný ročný Lukáš Haraslín. Pokiaľ bude naďalej na sebe tvrdo pracovať a budú sa mu vyhýbať zranenia, raz sa môže stať výborným futbalistom. Ďalším hráčom, ktorý má nábeh, stať sa novým Pauschekom, je z dorastu Juraj Kotula. Chce to však čas, zdravie, aby hlava hráčov ostala čistá a plne koncentrovaná na futbal.