Nielen udržiavať, ale aj rozvíjať to, čo sa v tejto zložitej situácií dá
Čo si má fanúšik predstaviť pod individuálnymi tréningovými plánmi našich hráčov?
Belasí už druhý týždeň trénujú individuálne podľa plánov, ktoré sú prispôsobené jednotlivým hráčom a tréneri ich dokážu na diaľku vyhodnotiť. Našich hráčov každý deň čaká predpísaná bežecká porcia a silové cvičenia v domácich podmienkach.
„Hráčom vždy deň vopred posielame tréningový plán. Tréningový plán je v podstate spoločný pre celé mužstvo, no jednotlivé tréningové prostriedky prispôsobujeme na základe výsledkov kondičných testov. Tí hráči, ktorí majú lepšie bežecké parametre, behajú viac (vo svojej pulzovej frekvencii, rýchlosti a pod.), naopak tí s lepšími silovými parametrami môžu cvičiť s väčšími váhami,“ hovorí asistent trénera Martin Rusňák, ktorý má spoločne so Xavierom Simoesom pod palcom aj kondičnú stránku mužstva. Čo je obsahom individuálnych tréningov? „Hráči majú každý deň jeden bežecký tréning vonku a rozohriatie, resp. kompenzačné cvičenia po tréningu vnútri. V najbližších dňoch budeme posielať a odporúčať aj druhú fázu, ktorá je zameraná na špeciálnu silovú prípravu a odstraňovanie rôznych disbalancií či dlhodobých problémov, ktoré ich trápia. Na tréningy v domácich podmienkach si hráči vyzdvihli aj potrebné náčinie ako fit-lopty, mini band a podobne. Majú teda k dispozícii všetko potrebné, aby dokázali dodržať stanovený plán.“
Belasí si teda udržiavajú kondíciu aj prostredníctvom behov, samozrejme, pri dodržaní všetkých pokynov, ktoré sú v momentálnej situácii dôležité. „Máme stanovený rámcový plán minimálne vždy na dva týždne a vieme, čo v danom dni chceme rozvíjať a čo je priorita tréningového dňa. Striedajú sa behy a cvičenia silového či rýchlostného charakteru. Pri behoch zase striedame metódy, dlhšie, striedavé a intervalové behy. Snažíme sa, aby tréningy boli pestré, zatiaľ nebol ani jeden rovnaký. Hráči sú zodpovední, chránia seba i okolie a aj pri behoch sa stránia kontaktu s ľuďmi. Tí, ktorí majú takú možnosť, využívajú na behy miesta v prírode,“ povedal Martin Rusňák.
Akým spôsobom realizačný tím vyhodnocuje ako si belasí plnia individuálne plány? „Na diaľku si vieme vyhodnotiť ako hráči v daný deň trénovali. Nie je to však žiadna novinka, ja aj kolega Xavier s tým máme dlhoročné skúsenosti. Hráči majú šport-testery a hodinky na rukách, ktoré merajú pulz a veľa ďalších parametrov. Hráči hneď po tréningu pošlú report cez aplikáciu, kde majú vytvorené svoje kontá, kam máme ako tréneri prístup. Vieme si pozrieť, ako a kedy hráč absolvoval tréningovú jednotku a aké pri tréningu dosiahol parametre a výkon. Na základe týchto údajov sa vieme vo výnimočných prípadoch dohodnúť na úprave plánu pre daného hráča, pokiaľ je k tomu relevantný dôvod. Je to však otázka možno jedného-dvoch hráčov, ostatní idú presne v zmysle plánu, ktorý im zasielame.“
Naše mužstvo absolvovalo začiatkom roka mesačné sústredenie v Turecku, kde veľkú časť trénovalo dvojfázovo. Následne prišli štyri klasické mikrocykly s vyvrcholením v podobe zápasu s jedným anglickým týždňom. Od 7. marca však slovanisti neodohrali žiaden zápas a už druhým týždňom trénujú individuálne. „Tréningy, ktoré sme hráčom naordinovali, majú nielen udržiavací, ale aj rozvojový charakter. Objem tréningov je relatívne veľký, najmä v prvom týždni, v tomto druhom sme sa zamerali skôr na intenzitu. Nikto z nás nevie, koľko tento stav bude trvať, preto máme rámcový program aj na dlhšie obdobie. Každopádne si nemyslím, že by sme kvôli tejto vynútenej pauze stratili to, čo sme natrénovali v Turecku. Tréningy nie sú ľahké ani udržiavacie. Nastavili sme ich tak, aby sa hráči naďalej rozvíjali. Samozrejme, ani pre nich nie je ľahké zvyknúť si trénovať individuálne a bez lopty. Musíme sa však prispôsobiť tejto situácii a robíme všetko, čo je v našich silách a možnostiach,“ uzavrel Martin Rusňák.