Pripravujeme sa na reštart súťaže
Asistent trénera Martin Rusňák o tom, prečo je pre hráčov dôležité vrátiť sa čím skôr do zápasového nasadenia.
Čo znamená pre futbalistov rekordne dlhá zápasová pauza a ako zvládnu nabitý program po reštarte súťaže? Prečo je nielen pre slovanistov, ale pre všetkých hráčov v lige dôležité čím skôr nabehnúť do zápasov? Nielen na tieto otázky nájdete odpovede v rozhovore s asistentom trénera Martinom Rusňákom, ktorý má spolu so Xavierom Simoesom pod palcom aj kondičnú stránku mužstva.
Belasí sa k neľahkej situácii pre šport i futbal postavili čelom. Zahodili negatívne myšlienky, naopak, snažia sa využiť tento čas čo najlepšie. „Viac sa venujeme veciam, na ktoré počas rozbehnutej sezóny nie je toľko priestoru. V kondičnej stránke sa zameriavame na vytrvalosť a výbušnosť, v hre zase na individuálnu techniku či taktické alternatívy. Súvisí to s naším cieľom nielen udržať mužstvo na úrovni, v ktorej bolo po zimnej príprave, ale rozvinúť to, čo sa v súčasnej situácii dá,“ povedal Martin Rusňák.
Od posledného súťažného duelu ubehli už viac než dva mesiace. Hráči sú odvtedy v tréningovom nasadení, no v prvej fáze len individuálne a následne aj v skupinách. „V kondičnej oblasti sme sa pri individuálnych plánoch v prvých týždňoch zamerali najmä na vytrvalostné a vytrvalostno-silové parametre. Postupne sme prešli do silovej zložky a dynamickej záťaže ako aj do všetkých rýchlostných zložiek a šprintov ako aj na multi-smernú rýchlostnú záťaž. Taktiež sme pracovali skupinovo špecificky rozdelení podľa hráčskych funkcií pre obrancov, stredových hráčov a útočníkov. Obrancovia si napríklad nacvičovali spoluprácu v dvojiciach, trojiciach, či vo štvorčlennom obrannom reťazci. Útočníci zase výber miesta, streľbu a pod. V rámci možností, teda pri bezkontaktných cvičeniach, sa snažíme zlepšovať jednotlivé herné stránky.“
Celý futbalový svet sa ocitá v bezprecedentnej situácii. Zápasová pauza je dlhšia než počas zimnej prípravy, keď sú vždy po určitom čase na programe aspoň prípravné duely. Počas minulej zimy takáto pauza trvala napríklad len vyše mesiaca. Čo to znamená pre hráčov a trénerov? „Bez ohľadu na to, či pôsobíte vo futbale rok alebo dvadsať rokov, nikto takúto situáciu ešte nezažil. Pauza bez zápasu bude takmer trojmesačná, čo nepoznáme ani z prípravného obdobia. Pre všetkých je to určitá neznáma, no v rámci možností a našich skúseností sa snažíme čo najlepšie pripraviť. Postupne nabiehame na klasický tréningový mikrocyklus, do ktorého po reštarte prirodzene zapadnú zápasy. Aj v tréningoch už počítame s tým, že súťaž sa začne 6. júna,“ vyhlásil Martin Rusňák.
Prečo je aj z pohľadu hráčov dôležité začať čím skôr, teda v najskoršom možnom termíne 6. júna? „Čím kratšia pauza, tým lepšie. V prípade zrušenia súťaže, čo je scenár, ktorý si ani nepripúšťame, by návrat do zápasového tempa a formy bol pre hráčov oveľa ťažší a trval by dlhšie. Môžete totiž trénovať a behať koľko chcete, až zápasy vás vyzlečú donaha a ukážu, ako na tom reálne ste. Čaká nás 10 zápasov, plus pre niektoré kluby aj pohár. Nie je to taká obrovská porcia, ktorú by mužstvá nevedeli zvládnuť. Pokiaľ sa bude hrať v rytme streda – sobota, tak môžete upraviť tréningový mikrocyklus, aby to hráči zvládli. Inde majú do konca ligy viac kôl než u nás, no nemajú problém a idú do toho,“ pokračuje asistent trénera. Vieme, že UEFA vyčlenila na dohratie súťaží júnové a júlové termíny, nová sezóna sa tak nezačne skôr než v auguste. V tom čase by sa mali hrať aj kvalifikačné kolá európskych pohárov. Sú teda dve možnosti – vstúpiť do európskych pohárov so zápasovou praxou po dohratí sezóny 2019/20, alebo po takmer polročnom zápasovom výpadku. Argumenty jasne hovoria v prospech dohratia sezóny. „Aj preto potrebujeme čím skôr opäť hrať. Ak chceme mať šancu na úspech v európskych pohároch, musia sa hráči vrátiť do zápasového tempa. A to mám na mysli všetky slovenské tímy, ktoré budú hrať poháre. Úvodné stretnutia po reštarte ešte možno nemusia byť optimálne po všetkých stránkach po dlhej dobe bez súťažných zápasov, no návrat do normálu určite potrvá kratšie než v prípade, ak by sa sezóna u nás nedohrala a začínali by sme až niekedy v auguste.“
Aj prípadné anglické týždne by nemali predstavovať problém. „Zo svojich skúseností nielen v Slovane, ale aj z predošlých pôsobísk, som anglické týždne vnímal pozitívne. Hráči cítia, že pri prirodzenej rotácii zostavy môžu dostať príležitosť ukázať sa. Pre trénerov i hráčov je to motivačné, každý radšej hrá zápasy než trénuje,“ pokračoval Martin Rusňák.
Slovanisti tak ladia všetko tak, aby boli čo najlepšie pripravení na reštart. „Hráči absolvovali rôzne testy, výsledky boli dobré a s príchodom skupinových tréningov sa zlepšovali. Čo sa týka bežeckých parametrov, tak si musíme uvedomiť, že jedna vec je „bežná“ kondícia a druhá zápasová kondícia. Viacerí hráči sa v určitých parametroch zlepšili, no skutočné zrkadlo nám ukáže až zápas, preto by nebolo správne teraz hovoriť o nejakých výsledkoch. Tieto dva mesiace zároveň ponúkli unikátny čas pre hráčov, ktorí sa zotavovali zo zranení. Hráčom sme pripravili individuálne kompenzačné a aktivačné programy, čiže cvičenia zamerané na odstraňovanie svalových dysbalancií, zlých stereotypov s cieľom prechádzať zraneniam. Robíme maximum pre to, aby sme na reštart súťaže boli čo najlepšie pripravení,“ uzavrel Martin Rusňák.
Foto: TASR, Miro Gasidlo