Slovan získal 26 titulov, nie 10
Zamlčiavať tituly spred roka 1993 je neúctivé voči celým generáciám hráčov.
ŠK Slovan sobotňajším víťazstvom v Žiline definitívne potvrdil zisk 26. majstrovského titulu v histórii klubu. Žiaľ, opäť sme sa v niektorých výstupoch a vo futbalovej verejnosti stretli s výrazmi ako „desiaty titul Slovana“ a podobne.
Futbal sa na Slovensku nehrá len od roku 1993 a vzniku samostatného štátu. ŠK Slovan získal počas svojej existencie 26 majstrovských titulov (slovenských a česko-slovenských). Z toho je 18 slovenských a 8 česko-slovenských.
Je pravda, že Slovan získal od roku 1993 desať titulov. Ďalších osem však získal v rámci mimoriadne náročnej federálnej ligy v konkurencii českých klubov (1949, 1950, 1951, 1955, 1970, 1974, 1975, 1992), štyri tituly ako ŠK Bratislava v rokoch 1939-1944 a štyri počas medzivojnového obdobia (1926, 1927, 1930, 1932). „Vtedajší najvyšší orgán čs. futbalu ČSAF vyhlásil súťaž o majstra Slovenska. Mimochodom, dvakrát sa ním stali aj futbalisti ŠK Žilina, takže aj počet žilinských majstrovských titulov je vyšší ako zvyknú uvádzať médiá. A to si Slovan Bratislava doteraz neuvádzal v tomto počte dva amatérske majstrovské tituly ČSR, čo bol v tej dobe najväčší titul, aký mohol klub zo Slovenska dosiahnuť,“ hovorí historik Tomáš Černák.
Ak hovoríme o desiatich tituloch pre Slovan, bolo by korektné uviesť, že sú z obdobia rokov 1993-2020. Nie je však žiaden relevantný dôvod odoprieť ďalšie dosiahnuté tituly. Ani v zahraničí sa napríklad Sparte Praha či Bayernu Mníchov nepočítajú len tituly dosiahnuté po rozdelení Československa či zjednotení Nemecka. Rovnako včera večer po majstrovskej definitíve Slavie Praha hovorili české médiá okamžite o 20. titule pre Slaviu, čiže započítali aj tituly spred rozdelenia federácie. „Pre zaujímavosť, ak by niekto chcel spochybniť slovenské tituly z medzivojnového obdobia tým, že Slovensko nebolo samostatným štátom, tak napríklad Rapid Viedeň si tiež medzi úspechmi uvádza rakúske majstrovské tituly, ktoré bolo dosiahnuté v čase, keď bolo Rakúsko súčasťou Veľkonemeckej ríše. Rovnako si kluby Sparta Praha či Slavia Praha uvádzajú majstrovské tituly, ktoré dosiahli počas Rakúsko-Uhorskej monarchie alebo počas Protektorátu Čechy a Morava,“ pokračuje Tomáš Černák.
„Spochybňovať alebo zamlčiavať zvyšných 16 majstrovských titulov (slovenských i česko-slovenských) a hovoriť iba o 10 tituloch z rokov 1993-2020 je absolútne neúctivé voči všetkým generáciám hráčov (od Priboja, cez Bullu, Šorala, Luknára, Chodáka, Tegelhoffa, Laskova, Pažického, Vičana, Vencela, Jokla, Horvátha, bratov Čapkovičovcov, Gögha, Pivarníka, Masného, Ondruša až po generáciu okolo Petra Dubovského), ktorí dosiahli spomenuté tituly v rokoch 1926-1992. Nehovoriac, že je to prekrucovanie histórie. Slovan Bratislava získal 26 majstrovských titulov, z toho bolo 8 česko-slovenských a 18 slovenských,“ uzavrel historik Tomáš Černák.