V modernom futbale rozhoduje intenzita

O kondičnej príprave nielen v rámci zimnej prípravy.

Belasí počnúc druhým januárovým týždňom začínajú zimnú prípravu. Prvý súťažný zápas nás čaká o 33 dní, keď v prvom jarnom kole privítame Senicu. Dovtedy však naše mužstvo čakajú dva bloky zimnej prípravy – prvý v domácich podmienkach, druhý na sústredení v Dubaji.

Všetky podrobnosti zo štartu prípravy, rozhovory, videá a fotografie vám na našich oficiálnych komunikačných kanáloch prinesieme počas utorka. Zostaňte preto naladení a sledujte náš web i sociálne siete, dozviete sa všetko podstatné.

Pochopiteľne, často skloňovanou témou zimného drilu je kondičná príprava. V aktuálnom vydaní magazínu ŠK Slovan sme sa o tejto téme rozprávali s Romanom Švantnerom, ktorý má spoločne so Štefanom Pánikom pod palcom kondičnú stránku. Prinášame vám výber z tohto rozhovoru, v ktorom sa dozviete aj to, čo belasých v zime čaká.

Samozrejme, je to mimoriadne komplexná téma, no predsa len – o čom je kondičná príprava v súčasnom modernom futbale?

To je celkom zaujímavá otázka, pretože len nedávno som presne túto tému rozoberal s našimi hráčmi. Chcel som im vysvetliť, prečo je tréner aj po víťazstvách a náskoku na čele ligy niekedy nespokojný. Nabeháme relatívne veľký objem kilometrov, ale najlepšie tímy behajú vysoké percento z tohto objemu v rýchlosti vyššej než 19,8 km/h, čo sa počíta ako high intensity run, po slovensky vysoko intenzívny beh. Kluby v Premier League bežne v zápase nabehajú 8,5 percent z celkového objemu vo vysokej intenzite. Veľmi vysoko sú hodnotené ligy v Taliansku, Švajčiarsku, Česku či Poľsku, tam sa tímy dostávajú na úroveň 6 až 7 percent behu vo vysokej intenzite. Veľmi v skratke sa dá povedať, že dnešný moderný futbal nie je len o objeme, ale viac o tom, v akej rýchlosti a intenzite beháte.

Dá sa kvantifikovať, aký objem naše mužstvo priemerne v zápase odbehá oproti iným, európskym klubom?

Z dát vidíme, že v zápasoch odbeháme zhruba rovnaký objem ako Liverpool, Juventus či iné veľké mužstvá. Bavíme sa rádovo od počtu 10 do 12 kilometrov na hráča od úrovne zápasu. Rozdiel je, na akej rýchlosti to tí hráči dokážu odbehať, a ako dlho na takej rýchlosti vydržia. Našim hráčom vysvetľujem, že svetové hviezdy majú hodnotu 100 miliónov eur nielen vďaka vynikajúcemu preberaniu lopty a taktickému mysleniu, ale vďaka tomu, že sú ochotné šprintovať. Nie behať, ale šprintovať. Napríklad Mohamed Salah dokáže pri rovnakom objeme ako ostatní odbehnúť 10,98 % zápasu vo vysokej intenzite. Práve toto dnes oddeľuje tie úrovne. A práve toto je náš najbližší cieľ. Ak dokážeme v zápase nabehať viac percent z celkového objemu vo vyššej intenzite, môžeme zvládať veľké zápasy a byť konkurencieschopnejší v Európe.

Vo futbalovej verejnosti panuje akési všeobecné presvedčenie, že hráči by v príprave mali odbehať jednoducho čo najviac, aby nabrali kondíciu. Aká je skutočnosť – je to naozaj o množstve, alebo skôr o kvalite?

Niektorí televízni experti často hovoria o vynikajúcom bežeckom výkone a zdôrazňujú, že niekto nabehal 12, 13 či 14 kilometrov. Avšak v tých 14 kilometroch je chôdza či beh v nízkej intenzite. Ako kondičného trénera a experta na túto problematiku ma oveľa viac zaujíma intenzita než objem. Intenzita a objem sú dve premenné, s ktorými v tréningoch pracujeme. Nemôžeme pracovať len s objemom, ktorý sám o sebe nie je signifikantným ukazovateľom kvality. Teraz sa to len potvrdzuje, že z pohľadu toho, koľko celkovo odbeháme, naozaj nie je veľký rozdiel medzi nami a klubmi zo špičkových líg. Rozdiel je však v tom, na akých rýchlostiach hráči pracujú, a ako dlho v nich dokážu vydržať. Dovolím si povedať, že priemerný hráč v slovenskej lige, samozrejme, záleží aj na poste, má šprintérsku vzdialenosť v zápase 150 až 200 metrov. Top hráči dokážu odbehnúť 400 metrov v šprinte. Aj v tomto je rozdiel – vyššie spomínaný vysoko intenzívny beh je akýkoľvek pohyb v rýchlosti nad 19,8 km/h, šprint je však všetko v rýchlosti nad 25,2 km/h. Ak sa chceme priblížiť svetovým tímom, musíme sa naučiť pracovať nie v ešte väčšom objeme, ale v danom objeme, no v oveľa väčšej intenzite.

V európskom futbale môžeme klubom nielen zo západnej Európy ťažko konkurovať rozpočtom, ich ekonomická sila je vplyvom viacerých okolností ďaleko vyššia. Nie ďaleko sú však kluby, ktoré s menším rozpočtom dokázali zdolať veľkých súperov, a vďačia za to aj dobrej fyzickej príprave. Môžeme práve takto aj my získať určitú konkurenčnú výhodu?

Určite áno. V aktuálnom rebríčku desiatich hráčov, ktorí dokázali vyvinúť najvyššiu rýchlosť, sú dvaja z Young Boys Bern. My sme s nimi fyzicky držali krok a aj keď sme tesne nepostúpili, tak si myslím, že fanúšikovsky i odborne panuje zhoda na tom, že sme ten dvojzápas zvládli. Sme schopní odohrať taký zápas, no musíme sa naučiť ich odohrať v sezóne desiatky. Naša liga nás na to žiaľ v súčasnosti nedokáže dostatočne pripraviť. Väčšina súperov sa postaví do bloku, snažíme sa tvoriť, no nedokážeme vyvinúť takú rýchlosť, intenzitu. Málokto hrá s nami hore-dole. My sa však musíme naučiť súperov zdolávať aj fyzicky, nielen našou kvalitou. V Európe nebudeme asi nikdy mať taký rozpočet ako naši konkurenti, ale ak dokážeme dostatočne fyzicky pripraviť mužstvo, najmä z pohľadu intenzity, aby sme dokázali behať s najrýchlejšími a zvládali tie šprinty opakovať, tak budeme mať šancu, aby sme ich zdolali. Je ťažké vyrovnať sa technickou kvalitou hráčom v cene desiatkach miliónov eur, no fyzicky sa k tomu môžeme minimálne priblížiť, a aj keď ich nebudeme zdolávať, môžeme nad nimi aspoň raz vyhrať. Ešte by som vypichol domáci zápas s Olympiakosom, kde sme hrali o jedného menej, no dokázali sme behať s tímom, ktorý úspešne účinkuje v Európskej lige. V hráčoch to je, len to treba z nich dostať a neustále potvrdzovať.

Je teda práve toto vašou ambíciou?

Presne tak. Vo veľkej miere mi pomáha kolega Štefan Pánik. Máme zmapované údaje o tom, ako sa presne pohybujeme v jednotlivých tréningoch a zápasoch. Naším cieľom je preniesť do reality to, čo požaduje hlavný tréner. Chceme dostať hráčov ani nepoviem že z komfortnej zóny, i keď niektoré zápasy v našej lige by sme tak mohli pomenovať. To však nechceme, pretože aj tímy, ktoré nemajú takú kvalitu, musíme fyzicky, technicky a takticky pokoriť tak, aby bolo každému jasné, že tí hráči majú vytvorené nadštandardné podmienky a sú v najlepšom slovenskom klube. Máme úplne novú telocvičňu, moderné GPS systémy, a toto musí byť vidieť nielen z pohľadu technicko-taktickej kvality, ale aj po fyzickej stránke.

Akým spôsobom meriate fyzické zaťaženie hráčov a to, koľko a v akej rýchlosti odbehnú?

Používame veľmi kvalitný GPS systém. Vždy záleží, aké množstvo satelitov sníma miesto, kde hráme. Máme dostatočne presný systém, aby sme zakaždým vedeli povedať, ako pohybovo náročný bol konkrétny zápas. Meriame vonkajšie zaťaženie hráčov – koľko celkovo odbehali v zápase, na akých rýchlostiach, koľko spravili šprintov, koľko urobili akcelerácií a decelerácií, čiže zrýchlení a spomalení. Zo zápasu získavame detailnú informáciu. Spoločne s kolegami v realizačnom tíme sme si aj na základe účinkovania v Európe pripravili, čo presne očakávame od hráčov na jednotlivých postoch. Vďaka tomu vieme, čo je dobrý pohybový výkon od hráča v danom zápase, a teraz sa nebavíme o góloch a asistenciách. Napríklad vieme, koľko by mal Jaba Kankava ako stredný stredový hráč v zápase odbehnúť, koľko by mal urobiť zrýchlení, spomalení, koľko percent by malo byť vo vysokej intenzite a v šprinte. Hráči sa iniciatívne zaujímajú o tieto informácie a dostávajú spätnú väzbu, aby si boli vedomí, že aj keď im zápas možno vyšiel gólovo či technicky, tak tam na druhej strane boli pohybové rezervy.

Od júla sme odohrali celkom 36 súťažných zápasov, čo je naozaj obrovská porcia. Dobre však vieme, že domáca liga nemôže ísť bokom, pretože práve cez majstrovský titul vedie cesta do Európy. Na čo ste sa zamerali, aby hráči zvládali takéto zaťaženie?

Úprimne, hráči toho na konci roka už mali dosť. Aj napriek tomu, že tréner sa snažil rotovať zostavu a máme kvalitnú regeneráciu i všetky podmienky od klubu, tak je fakt, že toho mali dosť. Ak si všimneme súperov z okolitých krajín, ktorí tiež hrali na jeseň európske poháre, tak okrem Slavie a do určitej miery Ferencvárosu, mali všetci problémy. V lige sa veľmi trápia Legia Varšava či Jablonec, i ďalší. Tam sa prejavuje náročnosť cestovania a neustálej potreby víťaziť každé dva-tri dni. Je nám jasné, že našou úlohou je, aby bol Slovan doma dominantný, a získal aj tento rok majstrovský titul. Preto liga nemohla ísť popri Európe bokom. Pred Európskou konferenčnou ligou sme sedeli s vedením klubu o tom, ako by sme si to celé predstavovali. Dal som požiadavku, aby sme po európskom zápase vždy prespali v mieste dejiska, a až na ďalší deň ráno leteli do Bratislavy. Som vďačný vedeniu, že s tým súhlasilo. Bežne sa totiž lietavalo domov okamžite po zápase, my sme v Solúne, na Gibraltári či v Kodani ešte jednu noc prespali, a leteli sme späť v piatok ráno. Spánok je najprirodzenejší a najmasívnejší stimul na regeneráciu, aby telo začalo automaticky prechádzať regeneračno-rekuperačným procesom. Hráči sa dobre najedli, oddýchli, a my sme pri príprave na víkendový zápas neprišli o tú jednu noc, ktorá by nám chýbala vo chvíli, keď sme ich potrebovali stopercentných. Je dokázané, že kratší než 6-hodinový spánok automaticky zvyšuje riziko zranenia o 25 percent. Zaviedli sme aj trochu nepopulárnu vec, a síce, že okamžite po prílete do Bratislavy bol bez ohľadu na počasie či výsledok zápasu na programe regeneračný tréning. Hráči teda nešli z letiska domov, ale presunuli sa na štadión, kde museli prejsť regeneračným protokolom, ktorý sme vytvorili. Jeho súčasťou je pohybová aktivita na nízkej úrovni, pri ktorej zo seba vyplavia škodlivé metabolity zo svalových buniek, ďalej strečingové cvičenia. Máme celú stratégiu, ako to robiť. Pre hráčov to bola novinka, ale zvykli si na to, a stalo sa to neoddeliteľnou súčasťou tréningového procesu. Regeneračný tréning je bežne na programe na nasledujúci deň aj po každom ligovom stretnutí.

Mužstvo čaká zimná príprava. Pre mnohých futbalistov predstavuje najmenej obľúbenú časť roka, tentoraz však bude pomerne krátka. Jarná časť sa začína opäť skoro, úvodné jarné kolo je naplánované na 12. februára...

Pohybujem sa v tejto oblasti 19 rokov a vnímam trend, ktorý kopíruje naša liga – obrovské množstvo zápasov a čoraz kratšie prípravy. Hráči sa z toho možno aj tešia, príprava predstavuje ťažšie obdobie, no ak sa nestihneme dostatočne pripraviť, tak už sa počas sezóny snažíme len nejako udržiavať, čo nie je úplne ideálne, a kopia sa zranenia. Aj pre toto je vo svetovom futbale toľko zranení predného krížneho väzu, zadných stehenných svalov a podobne. Požiadavky na výkon hráčov rastú, behajú na vyšších rýchlostiach a prekonávajú vyššie intenzity, no nestíhajú sa na to pripraviť. Máme 7-8 reprezentantov, čiže aj počas asociačných termínov bolo pole pôsobnosti, kde by sa mohli pripraviť, malé. Plus si tí hráči musia oddýchnuť. Čaká nás 5-týždňová príprava. Pri tom priestore nie je jednoduché poriadne pripraviť mužstvo. My sa samozrejme v zime zamierame na to, aby sme boli výbušnejší a zvýšili počet behov vo vysokej intenzite. Chceme, aby boli hráči zvyknutí behať rýchlejšie. Objemovo to totiž nie je až taký veľký problém. Z časového hľadiska nebudeme mať priestor behať také veľké objemy, viac sa zamierame na zlepšenie intenzity a zvýšenie rýchlosti pohybu. Musíme myslieť aj na to, aby sme hráčov nepreťažovali. Budeme robiť aj nepopulárne silové cvičenia v rámci prevencie pred zraneniami. Úvodných 10 dní v domácich podmienkach bude pre hráčov náročných, no doma máme veľmi kvalitné podmienky. Nie je tajomstvo, že klub investoval do novej posilňovne. Navrhoval som jej „zostavu“ a dovolím si povedať, že je na porovnateľnej úrovni napríklad oproti Slavii Praha a iným klubom. Po desiatich dňoch doma sa presunieme na herné sústredenie. Teším sa na to, je to vždy výzva, no sú tu kvalitní hráči s potenciálom, a verím, že ich pripravíme dostatočne dobre, aby sme na jar v lige dominovali, a mysleli aj na budúcoročné európske poháre.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Belasí v utorok vyzvú AC Miláno.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Belasí sa v piatok o 18:00 predstavia v Košiciach.

Neprehliadnite

Prvý vzájomný zápas Slovana Bratislava s AC Miláno sa odohral v jeseni 1992, a väčšina našich fanúšikov, ktorí sa 21. októbra 1992 tlačili v hľadisku Tehelného poľa, na to stretnutie zrejme nikdy nezabudne.
Vychutnajte si fantastickú atmosféru Tehelného poľa počas zápasu Ligy majstrov.
Nový fanshop bude otvorený nasledovne:

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.